Книга
Скорость чтения
1x
Сохранить изменения
Таймер сна Чтение остановится через
0 часов
20 минут
Включить таймер
Закрыть
Автор
Исполнитель
Длительность
19 минут
Год
2023
Серия
Переводная литература (1)
Описание
По міській базарній площі йдуть поліцейський наглядач Очумєлов з городовим. Очумєлов стає свідком інциденту на базарній площі. Золотар Хрюкін показує перед натовпом свій закривавлений палець, який вкусило цуценя хорта, господар якого невідомий, після чого цуценя скулилось від страху поруч із натовпом. Натовп з'ясовує, чи цуценя бродяче, чи належить генералу. Поліцейський наглядач у цей же час, у залежності від викриків натовпу про належність тварини, постійно змінює свою думку про щеня, то наказуючи вбити собаку, то погрожуючи золотареві Хрюкіну. У кінці оповідання з'ясовується, що цуценя належить брату генерала, який приїхав у місто відвідати родичів, після чого тварину передають служнику генерала.
Оповідання «Хамелеон» увійшло до першого тому тритомного зібрання перекладів Чехова українською мовою, що вийшло 1930 року у видавництві Книгоспілка. Перекладач — А. Лебедь.
Додаткове
Через базарний майдан іде поліційний наглядач Очумєлов у новій шинелі та з клуночком у руці. За ним ступає рудий городовик з решетом, ущерть повним конфіскованим aґpycoм. Навколо тиша… На майдані ні душі… Порозчинювані двері крамниць та шинків поглядають на світ Божий сумно, неначе голодні пащі; коло них немає навіть старців.
— Дак ти кусатись, нечиста сило! — чує раптом Очумєлов. — Братця, не пускай його! Тепера не велено кусатись. Держи! А… а!
Чути собаче скавучання. Очумєлов дивиться вбік і бачить: із дров'яного складу купця Пічугіна, стрибаючи на трьох ногах і озираючись, біжить собака. За ним женеться чоловік у перкалевій накрохмаленій сорочці та розщібнутій жилетці. Він біжить за собакою, і, подавшись тулубом уперед, падає на землю і хапає того за задні лапи. Чути удруге собаче скавучання і крик: «Не пускай!» Із крамниць висуваються сонні фізіономії, і незабаром коло дров'яного складу, ніби виріс із землі, збирається натовп.
— Либонь, безпорядок який, ваше благородіє… — каже городовик.
Очумєлов робить півповорота ліворуч і прямує до стовпища. Коло самих воріт складу, бачить він, стоїть вищеописаний чоловік у розщібнутій жилетці і, піднявши вгору праву руку, показує натовпові скривавлений палець. На півп'яному лиці його ніби написано: «Ну, знатимеш же ти мене, шельмо!» Та й самий палець його виглядає, як знамено перемоги. В цьому чоловікові Очумєлов упізнає золотаря Хрюкіна. В центрі натовпу, розставивши передні ноги і трусячись усім тілом, сидить на землі сам призвідник скандалу — біле хортеня з гострою мордою і жовтою плямою на спині. У сльозавих очах його вираз туги й жаху.
— З якої це причини тут? — питає Очумєлов, врізуючись у натовп. — Через віщо тут? Це ти нащо палець?.. Хто кричав? — Іду я собі, ваше благородіє, нікого не займаю… — починає Хрюкін, кашляючи в кулак. — (Об дровах з Митрій Митричем), коли враз це стерво з доброго дива за палець… Ви даруйте мені, я людина, котора робоча. Робота у мене делікатна… Хай мені заплатять, бо я, майте собі, цим пальцем, може, тиждень не поворухну… Цього, ваше благородіє, і в законі не стоїть, щоб од тварі терпіти… Коли ото кожне буде кусатися, то краще й не жити на світі…
— Гм… Гаразд… — говорить Очумєлов суворо, кашляючи й поводячи бровами. — Гаразд… Чий собака? Я цього так не помину! Я покажу вам, як собак розпускати. Пора вже звернути увагу на таких о суб'єктів, що не хочуть коритись постановам. Як оштрафую його, бісову душу, так він знатиме в мене, що значить собака та інший такий бродячий скот. Я йому нажену холоду!.. Єлдирін, — звертається наглядач до городовика, — дізнайся, чий це собака і напиши протокол. А собаку знищити треба. Негайно! Він, видно скажений… Чий це собака, питаю?
— Це, надісь, генерала Жиґалова, — обзивається хтось із юрби.
— Генерала Жиґалова? Гм… Здійми-но, Єлдирін, з мене пальто… Страх, яка спека. Відай, на дощ… Одного тільки я не розумію: як він міг тебе вкусити? — звертається Очумєлов до Хрюкіна. — Хіба таки він дістане до пальця? Він маленький, а ти бач он який здоровило вигнався. Ти, мабуть, розколупав пальця цвяшком, а тоді й спала тобі в голову ідея, щоб причепитись. Ти ж, бра… звісний народ! Знаю вас, чортів!
— Він, ваше благородіє, цигаркою йому в морду для сміху, а песик не дурний бувши та й хап його… Нікчемний чолов'яга, ваше благородіє.
— Брешеш, сліпоокий! Не бачив, так навіщо ж ото брехати! Їхнє благородіє розумний пан і розбирають, коли хто бреше, а хто по совісті, як перед Богом… А як я брешу, так хай тоді мировий1 розсудить. У нього в законі сказано… Теперечки всі рівні… У мене в самого брат у жандармах… коли хочете знати…
— Мовчать!
— Ні, це не генеральський… — глибокодумно зауважує городовик. — У генерала таких нема. У нього все більше вижли.2 — Ти це напевне знаєш?
— Напевне, ваше благородіє…
— Я й сам знаю. Генералові собаки дорогі, породисті, а це — чортзна-що. Ні тобі шерсті, ні вигляду… підлота сама тільки… І такого б то собаку держати?!.. Чи ви при розумі? Хай тільки попався б такий собака в Петербурзі чи в Москві, то знаєте, що було б, га? Там не подивились би в закон, а вмент — не диш! Ти, Хрюкін; потерпів і діла цього так не лишай… Треба провчити. Пора…
— А по-моєму генеральський… — міркує вголос городовик. — На морді в нього не написано… Я оце в дворі у нього такого саме бачив.
— Звісно, генеральський, — говорить голос із натовпу.
— Гм… Надінь-но, браток Єлдирін, на мене пальто. Щось холодом війнуло… Морозить мене… Ти одведеш його до генерала і спитаєш там… Скажеш, що я найшов і прислав. Та скажи, щоб його не випускали на вулицю… Він, може, дорогий, а коли кожна свиня йому в носа цигаркою тикатиме, то зіпсують як стій та дивись. Собака — тендітна тварина… А ти, йолопе, опусти руку. Нема чого дурного свого пальця виставляти. Сам винен…
— Кухар генеральський іде, його спитаємо… Гей, Прохоре! А йди-но, голубе, сюди. Поглянь на собаку… Ваш?
— Вигадав! Таких у нас зроду-віку не бувало. — І розпитувати тут довго нема чого, — каже Очумєлов. — Бродячий! Нічого тут довго розводитись… Сказав бродячий, значить бродячий. Знищити, от і все.
— Це не наш, — веде далі Прохор. — Це генералового брата, що недавнечко приїхав. Наш не охочий до хортів. Брат їхній, дак той охочий…
— Та хіба братик їхній приїхали? Володимир Іванович? — питає Очумєлов, і все лице йому заливає солодка усмішка. — Ах ти, Боже ж мій, Господи! А я й не знав! Погостювати приїхали! — у гостину…
— Боже ж мій, Господи!.. Скучили за братиком…
А я ж і не знав! Так це, виходить, їхній собака. Дуже радий… Візьми його. Песик нічогенький… Меткий такий… Хап цього за палець! Ха-ха-ха… Ну, чого тремтиш? Ррр… бр… Сердишся, шельмо!.. Ач, який цуцик…
Прохор кличе собаку і йде з ним від дров'яного складу… Натовп регочеться з Хрюкіна.
— Я ще доберусь до тебе! — свариться на нього Очумєлов і, запинаючись у шинелю, простує далі через базарний майдан.
Поддержать исполнителя
Поделиться аудиокнигой

19 комментариев

Популярные Новые По порядку
«Пока пока покакали на старого Дюма. Никто ещё не видел подобного дерьма.» (Гафт) В данном случае не слышали. Чтец дерьмо как человек и великолепный чтец, Был, до этого момента. Не вмієшь розмовляти українською, не ганьбись! Якщо маєш намір сміятися слухай обов'язково!!! Мінус, на жаль!
Ответить
Olexandr Chistoserdov
А, может, это лёд треснул? Я роздумував собі, чому це він прочитав,,, з якого такого трясця? але прослухав все.та й відмітив.
Ответить
Olexandr Chistoserdov
Не вмієшь розмовляти українською, не ганьбись! Якщо маєш намір сміятися слухай обов'язково!!! Мінус, на жаль!©

Почему на жаль. Всё честно сказано, и надеюсь на пользу чтецу. Исполнено ужасно.
Ответить
Футбольный Обзореватель
Читає він добре, але як людина!.. На користь не піде, бо він знайшов мене в соц. сетях та погрожував і писал вселяку хрень. Я його «сильно образив», коли критиковав його виконання. Ось так!
Ответить
Не стану ничего говорить по поводу правильности чтения на украинском. Ибо мои познания не слишком велики. Понимать понимаю, а вот разговорный или литературный вариант… Однако вынужден резко отозваться о качестве записи:
а) звук не сбалансированный.
б)Сразу чувствуется что писалось не в студии, микрофон явно конденсаторный, чтец не читает, а кричит, вследствие чего идет периодически перегрузка.
в) Фоновые шумы не чищены
г) кроме того какая-то странная реверберация идет то там, то сям.
д) музыка. Тут я говорю по собственному опыту — по началу сам страдал от такого: идет не фоном, а конкретно перебивает чтение.
Слышно, что чтец старается, но одного старания мало.
Ответить
Денис Черненко
Парень, ты попал. Вот когда чтец закричит, во ты удивишься. Никакой правильности в чтении не наблюдается
Ответить
Футбольный Обзореватель
не знаю как вы — но я слышу перегрузку в записи. То что вы не слышите, ну это ваше дело. На счет правильности — я уже указал: не мне судить. И вопрос к вам — что это вы так возбудились?
Ответить
Денис Черненко
Нет, какое там возбуждение, на него времени нет. Здесь главное — предупреждение вам — от автора и исполнителя нам обоим может не поздоровиться.
Ответить
Футбольный Обзореватель
Ну… Антон Палыч может только выразить свое неудовольствие приснившись нам. А вот исполнитель… Если он такой обидчивый — то это его проблема. Как говорится, на обиженных воду возят
Ответить
Денис Черненко
Я к тому, что исполнитель он же и автор, но чего то другого. И как бы не глупый, но и впрямь обидчивый.
Ответить
Денис Черненко
насчет перегрузки по голосу — есть такое дело. а с музыкой всё ок.
Ответить
гиииии… А скажи «паляниця» ггг…
Ответить
Tor Tess
скажи «Гурбангулы Бердымухаммедов».
Или «Эйяфьядлайёкюдль»
Ответить
Денис Черненко
Сказав
!!!
Ответить
Olexandr Chistoserdov
да ты шо!
а теперь повтори :))))))))))
Ответить
Денис Черненко
А зачем ему повторять? Он же не козломордый и к соседу через тын не лезет с *добрыми намерениями*
Ответить
Денис Черненко
Это легко сказать. Вот попробуйте сказать Жугдэрдэмиди́йн Гуррагча́!
Это посложнее будет ))
(это первый монгольский космонавт если что был)
Ответить
Мойша, брат Изи
С четвертой попытки произнес. Уже не плохо.
Ответить
Денис Черненко
У Вас хорошие данные! Я лично не могу его имя произнести до сих пор!
(узнал в 2008 году) И с произношением фамилии тоже у меня проблемы.
Но биографию его знаю. :-)
Ответить
Прямой эфир скрыть
Svetlana Gerasimchuk 43 минуты назад
Необычный рассказ! Слушала раньше, и вот опять попался. Запоминающийся, очень странный рассказ.
Svetlana Gerasimchuk 46 минут назад
Это не фантастика, это национальная идея.
Natia19 1 час назад
Как всегда поучительно! «Закошмарная сказкотерапия!»))) У каждого своя дорога! И родителям надо вовремя отпускать...
Таня П. 2 часа назад
Рассказ отличный! Очень интересный, с неожиданными поворотами, страшный. Прочтение Андрея шедевр, как всегда! Такую...
Yaricka 3 часа назад
Прикол. 😄 Изобретатель — потомственный рукож…п, и финансист не лучше.
Мишель Русский 3 часа назад
Все мы станем стариками… дряхлыми… немощными… слепыми… Успеют ли наши дети к последнему вздоху того кто любит их?
Там два уже, третий только для…
Marina 3 часа назад
Спасибо Мила. Прекрасное чтение. А Воротилин отвратительно читает.
Mike Chief 3 часа назад
Заумь заумная
Mike Chief 3 часа назад
А коник без ноги…
Рамиля 4 часа назад
Зощенко отлично пишет, а Меньшов великолепно читает. Мне очень понравились рассказы.
Sevilia161 4 часа назад
А точно это Абдуллаев писал? То, что ГГ дура, хрен с ним, ну а сюжет??? Что за бред?
Роман 4 часа назад
Спасибо. Книга очень интересная
Лизавета Иванова 4 часа назад
Поржала на ваш текст )) Россию я не ненавижу! А вот все ваши туманные словеса — вековцую… вырусь… это вы о чем? И,...
Ilya Georgian 5 часов назад
Ха-ха ха ха
Лизавета Иванова 5 часов назад
Есть ли? ???..
morgenvogel 5 часов назад
Поддерживаю…
Ильяс Абдрахманов 5 часов назад
можешь что такое посоветовать? и конечно с аудио рядом. Сейчас поиске такого 0-0. Если что безработного я уже...
Пальга 6 часов назад
А что же это, если не детектив? Гг самостоятельно ищет доказательства, опрашивает родственников и много чего ещё...
Евгений Лукашевич 6 часов назад
Го на бусти)
Эфир